Merhabalar sevgili ziyaretçilerimiz; Bu makalemizde kadınlarımızda görülen akıntının iyi ve kötü olanalrını ve neler yapılması gerektiğini. Ne gibi önlemler alınmalı hakkında geniş bir yazı hazırladık sizlere.Kadınların normal doğal olan vucüdundaki fizyolojik değişikliklerden bazılarından biri olan akıntının, Menopoz çağı kadınlarda gitikçe azalması olur, kuruluk görülür. Ağrılı ilişki şikayetleri başlar.
Yine sağlıklı kadınlarda yumurtlama dönemine doğru fizyolojik akıntı da artma olur,bazı kadınlar bu artıştan çok rahatsız olup doktora giderler.
Bahsedilen fizyolojik akıntı ; renksiz,kokusuz, ve ciltte tahriş veya kaşıntı yapmaz.
Bu tür fizyolojik akıntı tedavi gerektirmez, sağlıklı kadınlarda görülür.

Kadınlarda bazen genital bölge için kullanılan parfümler, pedler, vajinal tamponlar, koruyucu amaçlı kremler de vajinada akıntı sebebi olabilir.
Fizyolojik olmayan akıntı ,iltihaplı akıntı ( vajinit ) olarak karşımıza çıkar.
Vajina da gelişen iltihaplı akıntı vajinit tir.

Akıntı miktarı yine artmıştır, ancak kötü koku ve çamaşırlarda leke vardır, kaşıntı – irritasyon eşlik edebilir.Akıntı kıvamı daha koyu,sarı veya yeşil renkli,köpüklü, süt kesik gibi olabilir.
Akıntı vajina da iltihaba bağlı olabileceği gibi, kullanılan spiral( rahim içi araç) , yabancı cisim, rahim ağzı iltihabı (servisit) ,rahim ağzı polip bulunması ,rahim ağzı yara- kanser nedeniyle, olabileceği için her akıntı masum değildir.Jinekolog görmesinde fayda vardır.
Kadınlarda en sık olarak Vajina da mantar iltihabı görülür, dış genital yapılarda kaşıntı ve irritasyon yapar.Kadınlar özellikle dış genital organlarındaki ( vulva) kızarıklık ve şişlik Halinden yakınırlar.Akıntı beyaz ve süt kesiğine benzetilir,etken Candida adı verilen mantardır.
Bu tür bir akıntı sebebi araştırıldığında , kadının son zamanlarda herhangi bir ra hatsızlığı için antibiyotik kullandığı, gebe olabileceği görülüyor. Bu tür akıntı çok tekrarlıyorsa şeker hastalağı da incelenmeli.Tedavi olarak anti-mantar ilaçları kullanılır,eş tedavisi mutlaka yapılır, bulaşıcıdır.
İltihaplı Akıntı sebebi olarak bir diğer sebep Gardnerella vaginalis enfeksiyonudur. Artmış hafif sarımsı bir vaginal akıntı vardır. Tipik olarak bu akıntı çok kötü kokuludur , eşleri rahatsız eder.Tedavi akıntı değerlendirmesi sonrası antibiyotiklerle yapılır.

Bir diğer vajinal iltihaplı akıntı sebebi trichomonas vaginalis dir.
Cinsel ilişki ile bulaşır, bol miktarda yeşilimsi bir akıntı yapmaktadır. Akıntı irritasyona yol açar , genital organlarda yanma hissi ve kaşıntı belirgin yakınmalardır.
Bu tür akıntı tedavisinde eş tedavisi de yapılmalıdır.
Akıntı yakınmaları olan kadın , jinekolog tarafından değerlendirilmeli, uygun tedavi düzenlenmelidir.
Tedavisi iyi yapılmamış , sık tekrarlayan vajinal iltihaplı akıntı sonrası iç genital organlara iltihap yayılabilir, ileride kısırlık tablosuna kadar gidebilir.

admin Hakkında