BURUN KAŞINTISI NEDİR NEDENLERİ NELERDİR

Burun kaşıntısı burun içinin ya da burun cildinin kaşınma hissidir. Her gün herkeste görülebilen anlık kaşınma hissi bu konun dışındadır. Sürekli ve gittikçe şiddetlenen kaşıma isteği muhtemelen patolojik bir durumun sonucudur. Kaşınma hissi ile birlikte hangi ek bulguların olduğuna dikkat edilmelidir.
buur
Burun cildi kanserinin bir cinsi yavaş gelişirken (bazal hücreli) bir diğeri hızlı ilerleyen ve yayılmacı olabilir (skuamoz hücreli). Burunda yara olup olmaması, ciltte normal dışı kabarıklık, renk değişikliği, kızarma, burunda akıntı, ciltte döküntü olup olmaması akla farklı hastalıklar getirir

Burun akıntısı bütün çocukluk dönemini ilgilendiren çok önemli bir sorundur. Burun akıntısı, yeni doğan bebekten, erişkin yaşa kadar en sık karşılaşılan sorunlardan birisidir…
Akıntının çeşitli sebepleri var. Bunların en önemlisi enfeksiyonlardır. Enfeksiyonlardan da en fazla nezle, burun akıntısına yol açan bir virüs hastalığıdır. Ayrıca grip, nezle dışı diğer enfeksiyonlar sırasında da burun akıntısı görülür.
Burun akıntısının şekli, özelliği hastalık hakkında da bizi uyarabilir. Örneğin, çeşme gibi devamlı şarıl şarıl akan bir burun akıntısı genellikle nezlenin erken görülen bir belirtisidir. Su gibi burun akıntısının görüldüğü bir diğer hastalık da alerjik nezledir…
Akıntının daha koyu daha yapışkan, halk arasında da sümük diye adlandırılan bir şekli vardır. Küçük bebeklerde temizlemesi çok zor olan yapışkan bir burun akıntısıdır ve basit virüs enfeksiyonlarının iyileşme döneminde görülür.

Bakteriyel enfeksiyonlar da yine burun akıntısı ile kendini gösterebilir. Bunların içinde en çok görüleni sinüzittir. Sinüzit, bir haftadan uzun süren burun akıntılarında mutlaka akla gelmesi gereken bir hastalıktır. Özellikle küçük bebekler, yabancı cisimlerle oynarken burunlarının içine sokarlar. Tek taraflı burun akıntısı olduğunda mutlaka bir yabancı cisim ihtimali göz önüne getirilmelidir…
Ağızdan nefes almak çözüm değil
Burun akıntısı ile aileler her zaman kendileri baş edemezler. Özellikle 6 ay altı çocukların mutlaka hekim tarafından kontrol edilmesinde fayda vardır. Kullanılacak bir takım ilaçlarla ailenin ve çocuğun daha rahat etmesi sağlanabilir. Burun akıntısı ile aileler her zaman kendileri baş edemezler. Çocuk burundan nefes alamadığı zaman ağzından almaya çalışır. Ağızda gerekli koruma mekanizmaları olmadığı için de havanın içindeki zararlı maddeler direkt olarak akciğerlere ulaşacak, bu sefer de başka hastalıklara yol açacaktır.
Yani ağızdan nefes almak çözüm değildir. Burnu açmak için bazı ilaçlar, koruyucu sıvılar kullanılabilir. Ancak bunlar hiç korkmadan güvenle rahatlıkla uzun süre kullanılacak ilaçlar değildir. Mutlaka hekim kontrolünde belirli ölçülerde kullanılmalıdır. Hele ki içerisinde ilaç olan burun damlaları asla ezbere kullanılmamalıdır.
Çünkü bunların bir kısmı ters etki yapabilir. Burun tıkanıklığını açmak için kullanılan bir damla bir süre sonra burnu tıkayabilir. Bir çocukta burun akıntısı başta sulu olarak başlamış sonradan koyulaşmış da olsa, baştan koyu olarak başlamış da olsa bir haftadan daha uzun sürüyorsa bunun altında yatan başka bir enfeksiyon olabilir.
Başlangıçta viral olarak başlayıp üstüne mikrobun eklenmesi ile yeni bir hastalık olma riski de vardır. Özetlersek kısa süreli iki üç gün süren basit soğuk algınlığına bağlı burun akıntı ve tıkanıklıkları çocuğu sümkürterek, temizleyiciler ile evde halledilmeye çalışılabilir. Ama bunun uzaması halinde ya da yapılan basit uygulamalara cevap alınamaması durumunda hekime gösterilmesi gerekir.”
Bizim sağlık

Burun akıntısı tehlikeli olabilir!
Kulak burun boğaz uzmani doktoru soru cevap kbb sağlık kbb tedavi sitesi. Hastalıklar >> burun akıntısı , türkiyenin sağlık medikal portalı , turkish medical index. Kendinizi düşŸkün bırakmayacak bir boÄŸaz aÄŸrısı varsa ya da geniz ve burun akıntısının varlıÄŸında grip ilaçlarını kullanabilirsiniz. Online hastane, doktor ve en kapsamlı sağlık portalınız.

Bu noktada en iyi seçenek ufak mekanlarda yaşŸayabilen ve fazla egzersize. kıllarının temizliÄŸine, göz ve burun akıntısının olmamasına,. burun akıntısı gibi şŸikayetleriniz varsa alerjik nezleniz de vardır. alerjik nezle tedavisi ile astım kontrolü çok daha iyi saÄŸlanabilmektedir. kan ve burun salgılarında alerji hücrelerinin sayısının artıp. Çizgili kaslarda ender görülen iyi huylu tümör. rabdomiyosarkom. burun akıntısı. rinoskopi. burun boşŸluklarının incelenmesinde kullanılan. 2 kesiminden market rafına kadarki zincirin her aşŸamasında denetimden. 70 80 derecede pişŸirerek yiyin, içlerinin iyi pişŸtiÄŸinden emin olun. temastan kaçınılması, kanatlı hayvanların salya, burun akıntısı,. dosya biçimi: pdf/adobe acrobat html olarak görüntülesÞrekli burun. kaşžintisi, akinti ve hapşžirma ile seyreder. insanlar gittikleri yeri iyi seçmelidirler. kavak aÄžaçlarinin yoÄžun olduÄžu.
Burun akıntısı tehlikeli olabilir!

Tedavisine gelince…
1. Çevre Önlemleri:
Tüm yıl boyunca belirtileri olan hastaların yaşadığı mekanlarda belirtileri tetikleyecek faktörlerin kontrol altına alınması gerekir. Tetikleyici faktörler arasında allerjenler (ev tozu, küf mantarı gibi), aşırı kuru hava, sigara dumanı, irrite edici kokular (parfüm, çamaşır suyu gibi kokulu temizlik maddeleri) sayılabilir. Ayrıca, polenlere duyarlı olan kişilerde, allerjik olduğu bitki veya ağaç poleninin polen dönemlerinde mümkün olduğu kadar kapalı ortamda bulunmaları önerilir. Çevre düzenlemesi ve korunma için astım bölümüne bakınız.
2. İlaç Tedavisi:
a. Burun Temizleme: Hazır püskürtme preparatlar yardımı ile (sterimar, giffrer) veya enjektör yardımı ile burun içinin serum fizyolojik ile düzenli olarak temizliğinin yapılması önerilir. Bu işlem akıntıları sıvılaştırır, burun deliklerinin iç kısmının nemlenmesini sağlar, allerjenleri uzaklaştırır ve sinüzit gibi komplikasyonların oluşmasını kısmen engeller.
b.Rahatlatıcılar (antihistaminikler):
1. Sistemik Antihistaminikler (şurup, tablet): Bu ilaçlar özellikle burun akıntısı, hapşırık, burun kaşıntısı belitilerinin ortadan kaldırılması için kullanılır. Burun tıkanıklığına pek etkileri yoktur. Şikayetlerin yoğun olduğu dönemlerde hasta doktorunun önerdiği şekilde bu ilaçları kullanarak belirtilerin ortaya çıkmasını önleyebilir. Bunlar sadece ihtiyaç olduğunda kullanılan ilaçlardır, sürekli kullanılmaları gerekmez.
2. Lokal Antihistaminikler (örnek: allergodil sprey): Sistemik antihistaminiklerin kullanıldığı durumlarda kullanılır. Burun akıntısı, hapşırık veya burun kaşıntısı şikayetlerinin yoğun olduğu dönemlerde doktorun önerdiği şekilde lokal olarak burun içine uygulama yolu ile kullanılır.
c. Koruyucu ilaçlar (rhinocort aqua sprey, nasalide sprey, flixonase sprey):
Tedaviye dirençli, kronik ve tüm yıl boyunca tekrar eden allerjik rinitlerde veya belirtilerin yoğun olduğu mevsimsel rinitlerde doktorun önerdiği doz ve sürede lokal olarak burun içine uygulanır. Bu ilaçlar doktorunuz tedaviyi sonlandırma kararı verene kadar devamlı olarak kullanılır. Özellikle sürekli burun tıkanıklığı şikayeti veya burun akıntısı, hapşırık ve burun kaşıntısı şikayetleri aşırı yoğun olan hastalara önerilen bir tedavi şeklidir.
d.İmmünoterapi (aşı tedavisi):
Bu yöntem hastalığın uzun vaadede kontrol altına alınabilmesi için uygun vakalarda uygulanmaktadır. Şikayetlerden sorumlu olduğu saptanan allerjenin gittikçe artan dozlarda hastaya verilmesi ile o allerjene karşı duyarsızlaştırma esasına dayanır. Kliniğimizde sublingual (dilaltı) aşı tedavisi başarıyla uygulanmaktadır.

kartal Hakkında