Sağlıklı bir cinsel yaşam için haz alma noktalarını araştıran uzmanlar g noktası adı verilen bi nevi uyarılma bölgesi keşfettiler son yıllarda. Hassasiyet ve cinsel uyarılma konusunda sorunları olanların bu makalemizi incelemelerini tavsiye ederiz…

G noktası ,1881 yılında Almanya’da doğan Grafenberg’in tıp literatürüne en büyük armağanı ünlü Grafenberg noktası dır. G noktası denen bu bölgeyi Grafenberg bulmuş, ama adını ise kendisi koymamıştır. G noktası adını 1982 yılında Alice Kahn Nadas “The G-Spot and Other Recent Discoveries About Human Sexuality” kitabında koymuştur. G noktası kadının en erojen bölgesi, yani en çabuk ve kolay uyarılan bölgesi olarak kabul edilmektedir. G noktası “g point” olarak da ismlendirilmektedir ve vajinal orgazm için uyarılması gerektiği inancı vardır.

G noktası nerede?

G noktası nerede sorusu çok sık sorulmakta ve yeri merak edilmektedir.Vajinanın ön duvarında girişten sonraki yolun 1/3’lük kısmının sonunda ( vajina girişinden yaklaşık 4 cm sonra) kadının prostat bezine ( “Skene bezi) temas etmenin mümkün olduğu saat 12 yönünde bir bölge vardır. İşte bu bölge “G noktası” nın bulunduğu bölgedir. Hassasiyetin ve cinsel uyarılmanın kaynağı ise vajina ön duvarı değil, bu duvarın hemen arkasında bulunan Skene bezleridir. Cinsel ilişki sırasında bu bölge uyarılırsa skene bezinden PDE5 adlı protein salgılar. G noktası ( g point ) uyarılması ile önceleri idrar yapma isteği belirir ki iyi bir vajinal orgazm için kadınların bir süre buna dayanması gerekir.

Kadından kadına bu erojen bölge değişebilmekte ve bazı kadınlarda “g noktası” hiç bulunmayabilmektedir ve bu da g noktası nerede olduğunu araştırmayı daha anlamlı kılmaktadır.

G noktası ile ilgili yapılmış bilimsel araştırma var mı?

İtalyan L’Aquila Üniversitesi tarafından varlığı resmen tespit edilen G noktası ne yazık ki her kadında bulunmamaktadır. Araştırma vajina orgazmı olduğunu söyleyen 9 kadın ile olmadığını söyleyen 11 kadın üzerinde yapıldı. Bu kadınların doku farklılıkları incelendi. Ve vajina orgazmı olan kadınların vajina ile idrar yolu arasındaki ayrım duvarının daha geniş olduğu tespit edildi, bu dokunun da vajina orgazmı yaşanmasında etkin olduğu görüldü. Bu buluş g noktası, g point için ilk anatomik ispat olarak kabul edildi. Bu bulgu bugüne kadar orgazm olmayan kadınların kimseyi suçlamalarına gerek olmadığını ortaya koymaktadır. Çünkü bu kalın dokuya sahip olmayan kadınların vajina orgazmı olma şansı da bulunmamaktadır ve bu kadınların sadece kilitoris lerinden uyarılarak orgazma ulaşma şansı bulunmaktadır.

Kategori: Cinsellik

admin Hakkında