Kızlık zarı ilk cinsel ilişkide kesinlikle kanar mı. Hayır kızlık zarı kısmen esnek olmasına rağmen, vajinanın içerisine girilen ilk ilişkide kolaylıkla yırtılan ve kanayan damarlardan zengin bir anatomik yapıdır.

Ancak kızlık zarının özgün yapısı bazı kadınlarda penis girişine izin verir ve birden fazla defa ilişkide bulunsa bile zarda yırtık meydana gelmez. Bu tür zarlara duhule geçişe müsait zar adı verilir. Halk arasında ise elastik zar olarak adlandırılır. Bu taktirde zar ancak normal doğum sonrasında yırtılacaktır.

Diğer taraftan kişiler arası önemli yapısal değişiklikler nedeniyle kızlık zarı aşırı esnek olanlarda veya zar üstünde yapısal olarak çok az sayıda damar bulunması halinde yine ilk cinsel ilişkide kanama gerçekleşmeyebilir. Bazende ilk ilişkide yırtılmanın olduğu bölgede hiç damar olmayabilir veya bulunmakta olan çok ufak damarlar esnasında pıhtılaşabilir. Böylelikle de hiç kanama izlenmeyebilir.

Kızlık zarının bozulması ağrıya sebep olurmu. Bazı kadınlarda ilk ilişki sırasında ciddi oranda bir ağrı olabilir. Bu kızlık zarının normalden kalın olması ve kişinin ağrı eşiğinin düşük olması ile ilişkilidir. Ancak genelde kızlık zarının yırtılması sırasında dayanılmayacak kadar çok bir rahatsızlık olmaz.

Burada erkeğin davranışı ve yaklaşımıda son derece mühimdir. İlk ilişki ister istemez her kadında endişe ve korku nedenidir. Erkeğin yavaş, anlayışlı ve yumuşak davranışı olayın ağrısız olmasını temin eder.

Ayrıca her ilişkide olması gerektiği gibi ilk ilişkide’de ön sevişme denilen kısım olası olduğunca uzatılarak vajenin yeterince ıslanmasının sağlanması, ilişkinin daha rahat ve ağrısız olmasına neden olacaktır. Kanamanın miktarı ne kadardır. Kanamanın miktarı genelde çok azdır ve kısa sürede kendiliğine durur. Ancak çok nadiren hymen arkasından bir damar açığa çıkması sonucunda kanama durmazsa cerrahi müdahale ile dikiş atılması gerekebilir.

Bazı durumlarda ise vajina girişinde, hatta derinlerde yırtıklar meydana gelmesi coit yırtıkları neticesi şiddetli ve durmayan bir kanamalar görülebilir. Bu gibi durumlarda cerrahi müdahale ile dikiş atılması lazımdır. Kızlık zarı bozulduğunda kesinlikle kanama olurmu. Hayır bazı durumlarda zarda yırtık meydana gelmesine karşın hiç kanama olmayabilir.

Kategori: Cinsellik

admin Hakkında

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Hasret diyor ki:

    Meraba ben yazınızı okudum bayağ bilgilendim bi sorum olacak size ben bekarım we parmağımı oraya sokarak kendimle ilişkiye girdim we bikaç damla kan geldi bu kızlık zarıma bi sorun olurmu mesela ewlendiğim gece lütfen korkuyorum bişey oldu diye

  2. admin diyor ki:

    Geçmiş olsun büyük bir ihtimalle kızlık zarınız zedelenmiş. Yalnız bundan keisİn emin olabilmeniz için bir jinekolog tarafından muayene edilmelisiniz. Ayrıca böyle bir sorunla kaşılaşırsanız kaygılanmayın, kızlık zarı diktirme operasyonları yapılmakta. Saygılar…

  3. gokce diyor ki:

    merhaba ben parmağımla ve bir kaç cisimle daha önce mastürbasyon yaptım ama hiç bi şey olmadı kan da gelmedi ağrı da olmadı. kızlık zarımın yırtılıp yırtılmadığını nasıl anlayabilirim ?