Henüz genç kızlığa adım atmış ergen kızlarımıza kendi vücutlarını tanımaları açısından hazırladığımız makalelerden birinde bulunmaktasınız. Bu makalemizde konumuz “genital bölge ve detayları“  . Makaleyi dikkatlice inceleyip bilmediğiniz pek çok nokta hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayamak amacımız.
Dış genital
Kızlık Zarı ve Vajina ResimleriDış genital bölgesinin yaygın yapısı
Vulva, kadın dış genital bölgelerine karşıdan bakıldığında üstte “çatıyı” oluşturan leğen kemiklerinin birbiriyle vasat bile birleştiği bölgenin oluşturduğu kabarıklık olan pubis tepesi, altta anüs ve yanlarda iri (dış) dudaklar adı verilen yapılarca sınırlanan bölgeden oluşur.
Pubis tepesi ten ve altında yağ dokusu içerir, üzeri genital kıllarla kaplıdır. Pubis tepesinin derhal altında klitoris bulunuyor. Dış genital organların vahit tabaka altında kadının doğma yapmasında, sidik ve dışkı çıkışı veçhile işlevleri istemli olarak yürütmesinde ehemmiyetli yeri olan kaslar bulunur. Bu kaslara topluca pelvis tabanı kasları adı veriliyor.

Dış (büyük) dudaklar
Dölyolu (vajina) girişini sağlı sollu örten ten kıvrımlarının dışta mekan alanlarıdır. Dış dudaklar önde genital kılların olduğu pubis tepesinde, arkada ise anüsün derhal üstünde birleşirler. Üzerleri genital kıllarla kaplıdır ve ten altında yağdokusu içerirler.

İç (küçük) dudaklar
Sağlı sollu dış dudakların iç yüzlerinde mekan alan, klitorisin tepe kısmından vajina girişinin altına uzanan bukleli yapılardır. İdrar deliği ve vajina girişinin etrafını sararlar. dahil dudaklar normal şartlarda bacaklar kapalıyken görünmezken bazı kadınlarda dış dudaklardan daha büyük olduklarından dışarı taşabilirler. Kılla kaplı değildirler ve ciltaltı yağdokusu içermezler.

Vajina girişi
İç dudakların devamında mekan saha ve erdenlik zarına kadar gitme eden 1-2 santimetrelik vahit kısımdır. Kızlık zarı yırtıldıktan sonra vajinayla birleşir.

Kızlık zarı
Latince de hymen (“himen” okunurmaktadır) olarak adlandırılan bu yapı, zayıf olmasına karşın nispeten esnektir ve ortasında vahit veya daha lüzumsuz sayıda gedik içerir. Her kadında muhtelif yapıya sahip olmasına ragmen, genellikle asli münasebet esnasında kararsız vahit kanamayla yırtılır ve böylece vajina girişiyle vajinanın birleşmesini sağlıyor.

Klitoris
Klitoris derhal pubis tepesi altında mekan saha vahit yapıdır ve üstte ve yanlarda iç dudaklarla çevrilidir. Klitorisin derhal alt kısmında sidik deliği, sidik deliğinin altında ise vajina girişi bulunur. Klitorisin dıştan görünen düğme şeklindeki parçasının yanında vulvanın içine tümüyle gömülü şekilde yanlara sahi uzanan çift kolu vardır ve bu haliyle klitoris gerçekte Y şeklinde vahit yapıdır.

Klitoris cinsel münasebet esnasında aynen erkeğin penisi veçhile sertleşebilme özelliğine sahiptirler. Kan damarlarından oldukça varlıklı bu içyapı kadın orgazmında ehemmiyetli görevler üstleniyor.

İdrar Deliği (uretra ağzı)
Klitorisin derhal altında, iç dudakların önde birleştiği yerde bulunan ve idrarın dışarı boşaltılmasını sağlayan sidik deliği aşağıda anlatılacak olan uretra adlı yapının nihayet kısmını oluşuyor.

Perine
Perine dış dudakların arkada birleştiği yerle anüs arasında mekan saha bölgedir. Ciltle kaplı olan bölge ciltaltında sidik ve dışkı işlevlerinin kontrolünü sağlayan kasları barındırır. Bu kaslar doğma eylemi esnasında yapılabilir olduğunca gevşeyerek bebeğin başının doğmasına ruhsat verirler.

Vulvada bulunan salgı bezleri
Dış genital bölgenin kurumasını engellemek ve cinsel ilişkide zorunlu kayganlaşmayı sağlamak işlevini yürüten çeşitli sayı salgı bezi vardır. Bunlar arasında en önemlileri sidik yükseliş deliğinin yanlarında mekan saha Skene bezleri ve vajina girişinin yakınında sağlı sollu mekan saha Bartholin (”bartolin” okunuşudur) bezleridir.

Makat (anüs)
Makat kalın bağırsağın nihayet kısmıdır ve depolanan dışkının dışa atılmasını sağlar.
Bu yapının vajinaya ne kadar yakın olduğuna ihtimam edin. Bu anatomik hısımlık nedeniyle kalın bağırsaktan dışkılama esnasında gelen bakteriler vajinayla yakın temasta olurlar ve enfeksiyon tehlikesi oluşturur.

İç genital organlar
iç genital organlar penisi içine teslim eden vajinayla başlar, dölyatağı içine yol kapısı olan ve bir zamanda sperm için vahit ambar görevi üstlenen dölyatağı ağzıyla, bebeğin büyüyerek geliştiği ve hamile olunmayan dönemlerde sayı kanamasının oluştuğu dölyatağı ile gitme eder, bundan sağlı sollu rahimin her çift yanında boynuz veçhile mekan saha Fallop tüplerine uzanır ve her vahit Fallop tüpü, uçlarında bulunan saçaklarıyla yumurtalıklarla yakın değme eder.

Vajina
Vajina, vajina girişiyle başlayan ve uç kısmında dölyatağı ağzının mekan aldığı tüp şeklinde ve yaklaşık 10 santimetre uzunluğunda vahit yapıdır. Vajina girişinde bulunan salgı bezleri münasebet esnasında vajina girişi ve vajinanın kayganlaşmasını sağlıyor.
Normalde ön-arka duvarları birbiri üzerine katlanmış olarak duran bu yapı, doğma eyleminde doğma kanalının mülâyim kısmının yapısında mekan alır ve bebeğin başının geçmesine müsamaha edecek kadar esner.

Uretra
İdrarın depolandığı mesanenin devamında mekan saha bu tüp şeklindeki içyapı sidik boşaltım sisteminin nihayet basamağını teşkil eder.
Uretra kadında erkekten bol daha kısadır. Bu kısalık ve genital sistemin vajina ve anüse yakınlığı, kadınlarda sidik yolu enfeksiyonlarının daha ağır yaşanmasına neden olur. tekrar asli cinsel deneyimlerini canlı kadınlarda ilişkinin verdiği “tahriş”, münasebet sonrasında ağır idrara çıkma, idrarı cebir yapma, idrarı boşaltamamış olma hissinin yaşanmasına neden olabilir.

Rahimağzı
Rahimağzı spermler için dölyatağı içine yol ve doğumda çocuk için rahimden yükseliş kapısıdır. Vajinanın devamında mekan alır. Rahimağzı kanalında mekan saha salgı bezleri gebeliğe elverişli günlerde spermlerin geçişini kolaylaştıran, gebeliğe elverişli olmayan günlerde bu geçişi zorlaştıran salgılar üretir. Rahimağzı salgıları ayrıca vajinadan dölyatağı içine bakterilerin girişini engeller. Normal şartlarda haşin vahit koni biçiminde ve çeşitli milimetre açıklığında olan bu içyapı doğma eylemi esnasında yumuşar, incelir (bu incelmeye “silinme” denir) ve yaklaşık 10 santimetre açılarak bebeğin çıkmasına ruhsat verir.

Rahim
Rahim (uterus), ucunda rahimağzı bulunan, yanlarda da boynuz şeklinde Fallop tüpleri mekan alan, kasılma yeteneği muktedir kaslardan oluşan armut şeklinde vahit yapıdır. uterus içindeki boşlukta dölyatağı iç tabakası (endometrium) mekan alır. uterus hamile olunmayan dönemde mandalina büyüklüğünde haşin vahit yapıdır ve ağırlığı yaklaşık 60 gramdır. Gebelikte dölyatağı yaklaşık 3 kilogramlık vahit bebeği içinde taşıyacak şekilde büyür ve doğma eylemi başladığında muktedir kaslarının kasılmasıyla, rahimağzının da gevşeyerek açılmasıyla bebeğin doğması sağlanır. Rahimin bilinen yalnlz işlevi doğmamış bebeğin gelişmesini sağlayacak ortamı oluşturmak, bebeği dıştan gelebilecek darbelerden esirgemek (bu işlevi amniyos sıvısıyla elele yürütür) ve doğma eyleminde kasılarak bebeği dış dünyaya almak için ana adayının ıkınmalarıyla birlikte zorunlu itici gücü oluşturmaktır. Menopoza giren vahit kadında rahimin görevi de tamamlanmıştır ve boyutları giderek ufalır.

Kategori: Cinsellik

admin Hakkında

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. efsaneblog diyor ki:

    tşk paylaşımın için